تحقیقات بازار چیست؟ بررسی انواع + اصول تحقیقات بازار


بررسی «تحقیقات بازار چیست» در بلاگ فراز اس‌ام‌اسبررسی «تحقیقات بازار چیست» در بلاگ فراز اس‌ام‌اس
راهنمای مطالعه

تحقیقات بازار، پایه و اساس هر استراتژی موفق کسب‌وکار است. این فرایند نه‌تنها به شناسایی نیازها و خواسته‌های مشتریان کمک می‌کند، بلکه درک عمیق‌تری از بازار رقابتی و فرصت‌های موجود را نیز فراهم می‌آورد. تحقیقات بازار به کسب‌وکارها اجازه می‌دهد تا با اطلاعات دقیق و کاربردی، تصمیم‌گیری‌های آگاهانه‌ای داشته باشند و استراتژی‌های بازاریابی خود را مطابق با نیازهای واقعی مشتریان تنظیم کنند. اگر شما در توسعه کسب‌وکارتان تا به حال از تحقیقات بازار استفاده نکرده‌اید، این مقاله برای شما نوشته شده است. فقط کافی است چند دقیقه به مطالعه این متن برای آشنایی با انواع تحقیقات بازار، پیش‌نیازها و اهداف انجام این فرایند اختصاص دهید. 

بازاریابی و تحقیقات بازار؛ اساس تدوین استراتژی‌های هر کسب‌وکار موفق

تحقیقات بازار یا Market Research یک فرآیند سیستماتیک برای جمع‌آوری، تحلیل و تفسیر اطلاعات مربوط به بازار هدف، رقبا و مشتریان است. این روش به کسب‌وکارها کمک می‌کند تا درک بهتری از محیط بازاریابی خود به دست آورند؛ ازاین‌رو تصمیم‌گیری‌های آگاهانه‌تری خواهند داشت. تحقیقات بازار به شکل‌های مختلفی از جمع‌آوری داده‌های کمی مانند نظرسنجی‌ها و آمار فروش گرفته تا تحلیل‌های کیفی مانند مصاحبه‌ها و گروه‌های تمرکز انجام می‌شود.

تحقیقات بازاریابی اساس اجرای استراتژی‌ها در مرحله‌های مختلف توسعه کسب‌وکار هستند. این تحقیقات از فرایندهای توسعه محصول و خدمات تا انتخاب بهترین کانال بازاریابی نگارش متن پیامک تبلیغاتی کاربرد دارند. چراکه اصول تحقیقات بازار برای شناسایی اصلی‌ترین نیازهای کسب‌وکار و پتانسیل‌های وجود در بازار بنا شده است. 

انواع تحقیقات بازار؛ دو روش کمی و کیفی را برای اجرای استراتژی b2b و b2c به کار بگیرید

تحقیقات بازار به دو دسته اصلی کمی و کیفی تقسیم می‌شود. تحقیقات کمی بر جمع‌آوری و تحلیل داده‌های عددی تمرکز دارد و اغلب از طریق نظرسنجی‌ها، پرسشنامه‌ها و دیگر روش‌های مشابه انجام می‌شود. این نوع تحقیق برای سنجش حجم و دامنه مسائل مختلف مثلا اندازه‌گیری میزان رضایت مشتریان از خدمات پس از فروش یا تعیین ترجیحات مصرف‌کننده مفید است.

از سوی دیگر، تحقیقات کیفی بر درک عمیق‌تر از رفتارها، انگیزه‌ها و نگرش‌های مشتریان تمرکز دارد. این نوع تحقیق اغلب از طریق مصاحبه‌های عمیق، گروه‌های تمرکز و مطالعات موردی انجام می‌گیرد؛ انجام بازاریابی و تحقیقات بازار به کسب‌وکارها کمک می‌کند تا درک بهتری از چگونگی و چرایی رفتار مشتریان خود داشته باشند.

هر دو نوع تحقیق مزایای منحصر‌به‌فردی دارند و اغلب در کنار یکدیگر استفاده می‌شوند تا تصویری جامع از بازار و نیازهای مشتریان به دست آید. انتخاب بین این دو روش به اهداف خاص تحقیق و منابع موجود بستگی دارد.

ارزیابی کمی و کیفی؛ از انواع تحقیقات بازارارزیابی کمی و کیفی؛ از انواع تحقیقات بازار

هدف از انجام تحقیقات بازار چیست؟

تحقیقات بازار به دنبال دستیابی به چندین هدف کلیدی انجام می‌شود. در صدر این اهداف، شناخت بازار برای کشف پتانسب‌های وجود رشد کسب‌وکار وجود دارد. درک ابعاد و دینامیک‌های بازار، شامل اندازه بازار، رشد و سهم بازار در تحقیق بازار در نظر گرفته می‌شوند. برای رسید به این هدف از تحقیقات بازار کمی به شکل ویژه‌تری استفاده خواهد شد. که بر جمع‌آوری و تحلیل داده‌های عددی تمرکز دارد و به دنبال اندازه‌گیری و سنجش موضوعات مختلف است. این نوع تحقیق از روش‌هایی مانند نظرسنجی‌های آنلاین، ارسال فرم نظرسنجی از طریق سامانه پیام کوتاه، تلفنی، یا حضوری و تجزیه و تحلیل داده‌های آماری بهره می‌برد.

تعیین نیازها و خواسته‌های مشتریان از سایر اهداف مهم اجرای انواع تحقیقات بازار شناخته می‌شود. شناسایی و تحلیل نیازها، خواسته‌ها، رفتارها و الگوی رفتار مشتری برای توسعه محصول و خدمات کاربردی است.

در آخرین پله از اهداف تحقیقات بازار به بررسی رقبا می‌رسیم. شناسایی و تحلیل رقبای فعلی و بالقوه، استراتژی‌های آن‌ها، نقاط قوت و ضعف همگی برای تدوین استراتژی‌های کسب‌وکار موثر هستند. این نکته برای آزمایش و ارزیابی محصولات یا خدمات جدید قبل از عرضه به بازار کاربرد دارد.

هدف از تحقیق بازار چیست؛ بهبود مسیر پیشرفت برندهدف از تحقیق بازار چیست؛ بهبود مسیر پیشرفت برند

مراحل انجام تحقیقات بازار؛ بهترین فرایند ارزیابی و تحلیل مارکت چیست؟

تحقیقات بازار معمولاً شامل چند مرحله کلیدی برای انجام فرآیند حیاتی درک بازار و تعیین استراتژی‌های کسب‌وکار است. برای اطمینان از اثربخشی این تحقیقات، پیروی از اصول کلیدی ضروری است. علاوه‌بر پیروی از اصول، باید کانال های مناسب انجام تحقیق بازار را نیز انتخاب کنید. 

ابزارهای در دسترس، کم‌هزینه و قابل اندازه‌گیری مثل ارسال پیامک با وب سرویس پیامک برای بازاریابی و تحقیقات بازار بسیار کاربردی هستند. در این بخش، به بررسی اصول اساسی انجام تحقیقات بازار با تمرکز ویژه بر شناسایی مخاطب هدف می‌پردازیم.

اجرای چندمرحله‌ای؛ ویژگی مهم تحقیقات بازاراجرای چندمرحله‌ای؛ ویژگی مهم تحقیقات بازار

تعریف هدف تحقیق؛ مهم‌ترین اصول تحقیقات بازار

پیش از هر چیز، لازم است که هدف واضح و قابل دستیابی برای تحقیقات بازار تعیین شود. این هدف شامل شناسایی نیازهای مشتری، ارزیابی رضایت مشتری، تجزیه و تحلیل رقابت، یا تعیین موقعیت بازار برای یک محصول یا خدمت جدید می‌شود. تعیین هدف مشخص کمک می‌کند تا تحقیقات روی مسائل اصلی تمرکز داشته باشند و منابع به‌طور‌موثر مورد‌استفاده قرار گیرند. 

تعیین هدف در بسیاری از استراتژی‌های کسب‌واز از ارائه خدمات پس از فروش تا اجرای بهترین کمپین تبلیغاتی اهمیت دارد. انجام این مرحله برای همه کسب‌وکارهای کوچک و بزرگ الزامی است. تفاوتی ندارد که قصد نگارش متن تبلیغاتی برای جذب مشتری لباس را در یک بوتیک ساده یا فروشگاه اینترنتی دارید، در هر صورت تعرف هدف به شما در تبلیغات موثرتر کمک می‌کند. 

شناسایی مخاطب هدف را برای انجام تحقیقات بازار در نظر بگیرید

شناسایی دقیق مخاطب هدف یکی از اصول کلیدی در تحقیقات بازار است. مخاطب هدف شامل گروه‌هایی از افراد یا سازمان‌ها است که احتمال دارد به محصول یا خدمات شما علاقه‌مند باشند. برای شناسایی این گروه، باید عواملی مانند سن، جنسیت، تحصیلات، درآمد، سبک زندگی و علایق خاص را در نظر گرفت. استفاده از شخصیت‌های خریدار (Buyer Personas) به تصویرسازی بهتر و دقیق‌تر مخاطب کمک می‌کند. با در نظر گرفتن این موارد، زمان مناسب برای تعامل با مخاطب نیز تعیین می‌شود؛ در این‌صورت استفاده از راه‌های تبلیغاتی مثل ارسال پیامک زماندار، راحت‌تر انجام خواهد شد.

شناسایی مخاطب هدف؛ یکی از اصول تحقیقات بازارشناسایی مخاطب هدف؛ یکی از اصول تحقیقات بازار

طراحی تحقیق؛ سومین گام برای انجام تحقیقات بازار

پس از تعیین هدف و شناسایی مخاطب هدف، طراحی تحقیق انجام می‌شود. این مرحله شامل تصمیم‌گیری در مورد روش‌های جمع‌آوری داده‌ها (کمی یا کیفی)، ابزارهای مورد استفاده (نظرسنجی‌ها، مصاحبه‌ها، گروه‌های تمرکز) و نمونه‌گیری است. 

طراحی تحقیق باید به گونه‌ای باشد که اطلاعات مرتبط و قابل اتکا را برای رسیدن به اهداف تحقیقات بازار فراهم کند. بهترین ابزار قابل اندازه‌گیری برای این مرحله شامل استفاده از اس ام اس بمبر می‌شود. 

جمع‌آوری داده‌ها؛ یکی از اصول بازاریابی و تحقیقات بازار

جمع‌آوری داده‌ها باید بر‌اساس طرح تحقیقاتی برای گردآوری داده‌های دقیق، قابل اعتماد و مرتبط با اهداف تحقیق انجام شود. استفاده از ابزارهای مختلف، از جمله نرم‌افزارهای تحقیقات بازار، می‌تواند در این فرآیند کمک‌کننده باشد.

تحلیل داده‌ها، تفسیر نتایج  و گزارش‌دهی برای تحقیقات بازار را فراموش نکنید

پس از جمع‌آوری داده‌ها، مرحله تحلیل داده‌ها آغاز می‌شود. در این مرحله، داده‌ها برای یافتن الگوها، روندها و بینش‌های کلیدی موردبررسی قرار می‌گیرند. تحلیل داده‌ها می‌تواند شامل تکنیک‌های آماری پیشرفته باشد و باید با هدف تفسیر نتایج و استخراج نکات قابل عمل انجام شود.

در آخر یافته‌های تحقیق باید در قالب گزارشی مفصل و قابل‌فهم ارائه شوند. این گزارش باید شامل توصیه‌هایی برای اقدامات بعدی باشد و به‌طور‌مستقیم به اهداف تحقیقاتی مرتبط باشد. 

دستاوردهای تحقیق بازار چیست؟ این فرایند در زمینه‌های رشد مختلفی به کسب‌وکار کمک می‌کند

هدف از تحقیقات بازار برای کسب‌وکارها برای اهداف مختلفی از جمله شناخت بهتر بازار، رقبا، مشتریان و فرصت‌های موجود مرتبط انجام می‌شود. این تحقیقات به کسب‌وکارها کمک می‌کنند تا تصمیم‌گیری‌های آگاهانه‌تری داشته باشند و به شکلی موثرتر در بازار رقابت کنند. در ادامه به برخی از اهداف اصلی تحقیقات بازار برای کسب‌وکارها اشاره می‌کنیم.

بهبود روند رو به رشد کسب‌وکار؛ هدف کلی انجام تحقیق بازاربهبود روند رو به رشد کسب‌وکار؛ هدف کلی انجام تحقیق بازار

تعیین استراتژی‌های قیمت‌گذاری؛ یکی از دستاوردهای انجام تحقیق بازار

درک بازار و رفتار مشتریان به کسب‌وکارها کمک می‌کند تا استراتژی‌های قیمت‌گذاری موثرتری تعیین کنند که هم با توانایی‌های خرید مشتریان سازگار باشد و هم مزیت رقابتی ایجاد کند.

با تحقیقات بازار فرصت‌های جدید را شناسایی کنید

تحقیقات بازار فرصت‌های جدیدی را نیز ممکن است آشکار سازد، از جمله بازارهای جدید، محصولات یا خدمات جانبی، و نیازهای پوشش‌نیافته مشتریان. این اطلاعات می‌تواند به کسب‌وکارها در یافتن راه‌های نوآورانه برای رشد کمک کند.

هدف از انجام تحقیق بازار برای توسعه کسب‌وکار چیست؟ کاهش ریسک

از طریق ارائه اطلاعات دقیق و به‌روز در مورد بازار، تحقیقات بازار ریسک‌های مرتبط با تصمیم‌گیری‌های کسب‌وکار، مانند راه‌اندازی محصول جدید یا ورود به بازار جدید، را کاهش می‌دهد.

در نهایت، تحقیقات بازار به کسب‌وکارها امکان می‌دهد تا کمپین‌های بازاریابی خود را بر اساس داده‌های مرتبط و دقیق تنظیم و بهینه‌سازی کنند، به طوری که اثربخشی و بازدهی سرمایه‌گذاری (ROI) افزایش یابد.

تقویت ارتباط با مشتری؛ یکی از مزایای انجام تحقیق بازار اصولی

تحقیقات بازار همچنین به کسب‌وکارها کمک می‌کند تا درک بهتری از ارزش‌ها، انتظارات و تجربیات مشتریان خود داشته باشند. این شناخت به بهبود ارتباطات و ساختن یک رابطه‌ی قوی‌تر با مشتریان کمک می‌کند، که می‌تواند به وفاداری بلند مدت مشتری و توصیه‌های مثبت دهان به دهان منجر شود.

پیش‌بینی تقاضا و روندها با تحقیق مارکت راحت‌تر انجام می‌شود

تحقیقات بازار به کسب‌وکارها این امکان را می‌دهد که تقاضای فعلی و آینده برای محصولات و خدمات خود را پیش‌بینی و روندهای نوظهور را شناسایی کنند. این بینش‌ها به تصمیم‌گیری‌های استراتژیک در مورد مدیریت موجودی، توسعه‌ی محصول و برنامه‌ریزی تولید کمک می‌کند.

با فراهم آوردن داده‌های دقیق و به‌موقع، تحقیقات بازار به کسب‌وکارها اجازه می‌دهد تا منابع خود را به صورت موثرتری تخصیص دهند، چه از نظر مالی و چه از نظر زمانی. این امر به کاهش هزینه‌های غیرضروری و افزایش بهره‌وری عمومی منجر می‌شود.

استفاده از کانال‌ها و ابزارهای بهینه؛ گامی مهم در انجام تحقیقات بازار

در این مقاله به بررسی مفهوم MARKET RESEARCH پرداختیم تا بدانیم « تحقیقات بازار چیست». تحقیقات بازار می‌تواند به شناسایی فرصت‌های نوآوری در محصولات، خدمات، فرآیندها یا مدل‌های کسب‌وکار کمک کند. با درک عمیق‌تری از نیازهای مشتری و فضای رقابتی، کسب‌وکارها راه‌های جدیدی برای ایجاد ارزش و تمایز از رقبا پیدا می‌کنند. برای اجرای بهینه تحقیق بازار حتما از ابزارهایی مثل ارسال اس‌ام‌اس استفاده کنید. نتایج این ابزارها قابل اندازه‌گری هستند؛ بنابراین نتایج واقعی‌تری برای تدوین استراتژی‌های آتی کسب‌وکار را در اختیارتان می‌گذارند. 


منبع: https://farazsms.com/market-research/