بازاریابی خدمات چیست؟ صفر تا صد بازاریابی خدمات

بازاریابی خدمات چیست؟


بازاریابی خدمات چیست؟بازاریابی خدمات چیست؟
راهنمای مطالعه

خدمات بخش بزرگی از دنیای تجارت را اشغال می کند. بازاریابی خدمات یا بازاریابی خدمات بازاریابی مبتنی بر روابط مشتری و ایجاد ارزش است. هدف این نوع بازاریابی ارائه خدماتی است که کالاهای قابل مشاهده نیستند اما همچنان به مشتریان فروخته می شوند. خدمات بازاریابی دشوارتر از بازاریابی محصولات است زیرا محصول فیزیکی نامشهود است. در این مقاله با بازاریابی خدمات آشنا خواهیم شد. همچنین در این مقاله انواع خدمات بازاریابی و مزایای آن را برای شما آورده ایم.

خدمات بازاریابی؛ ایجاد ارزش برای مشتری

اگر از شما بپرسند بازاریابی خدمات چیست؟ باید بگوییم که در این نوع بازاریابی، برخلاف بازاریابی محصول، کالاهای فیزیکی فروخته نمی شوند. در عوض، خدمات به مشتری ارائه می شود که خود ارزش ایجاد می کند. بازاریابی خدمات شامل مشاغلی مانند خدمات گردشگری، سیستم های حمل و نقل بین المللی و خدمات آموزشی و بهداشتی است که به جای فروش محصولات بر ارائه خدمات تمرکز دارند.

ویژگی های منحصر به فرد بازاریابی خدمات چیست؟

بازاریابی خدمات دارای ویژگی های منحصر به فردی است که آن را از سایر روش های بازاریابی متمایز می کند. در زیر در مورد این ویژگی ها صحبت کردیم:

 • ناملموس بودن: از آنجایی که یک خدمت یک عملکرد است و نه یک محصول فیزیکی، بازاریابی یک خدمت دشوارتر از سایر روش های بازاریابی است.
 • تفکیک ناپذیری: خدمات تجاری عنصر جدایی ناپذیر برند هستند. زیرا هویت برند بر اساس خدمات آن شکل می گیرد.
 • تنوع: بازاریابی خدمات به طور کلی خدمات مختلفی را با توجه به نیاز مشتری ارائه می دهد.
 • انقضا: در این نوع بازاریابی، استفاده از خدمات تاریخ انقضا دارد و آن سرویس قابل ذخیره نیست.

بسیاری از خدمات مانند خدمات پزشکی به طور مستقیم با مشتریان در تعامل هستند، بنابراین در این نوع بازاریابی باید تعامل موثر با مشتریان ایجاد شود. بنابراین نحوه صحیح و اصولی تعامل با مشتری در خدمات بازاریابی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

ارائه خدمات متفاوت؛ مزیت بازاریابی خدمات موثرارائه خدمات متفاوت؛ مزیت بازاریابی خدمات موثر

انواع خدمات بازاریابی چیست؟

به طور کلی بازاریابی خدماتی به 3 دسته بازاریابی خارجی، داخلی و تعاملی تقسیم می شود که در ادامه به آنها می پردازیم. در این نوع بازاریابی باید نحوه استفاده از خدمات را به مشتری نشان دهید. همچنین به آنها بگویید که خدمات شما چه مزیت های رقابتی نسبت به سایر مشاغل مشابه برای مشتریان دارد. بنابراین استفاده از متن تبلیغاتی برای جذب مشتری راه حل مفیدی است.

خدمات بازاریابی خارجی؛ رشد سازمان با متقاعد کردن مشتریان

تمرکز بازاریابی خارجی بر رشد و توسعه خدمات در محیط خارجی، یعنی مشتریان است. در این روش از تکنیک های سنتی و مدرن مانند تبلیغات، بازاریابی مستقیم و بازاریابی آنلاین (شبکه های اجتماعی، ایمیل مارکتینگ و پیامک) استفاده می کنیم. برای جذب مشتری در بازاریابی نوع خدمات، باید از تکنیک های مناسب برای خدمات تجاری خود استفاده کنید. به عنوان مثال، اگر شرکت شما خدمات بازاریابی پیامکی مانند خرید پنل پیامکی، بازاریابی پیامکی، تبلیغات کلیکی و گزارش تبلیغات را ارائه می دهد، راه های موثری برای معرفی خدمات شما به مشتریان بالقوه هستند.

بازاریابی درونگرا؛ افزایش آگاهی از برند در ذهن کارمندان

تمرکز بازاریابی داخلی بر محیط داخلی سازمان یا به عبارتی کارکنان است. در بازاریابی داخلی، شما باید اهداف، خدمات، وظایف و فرهنگ سازمانی خود را به گونه ای برای کارکنان تشریح کنید که آنها را قادر سازد تا دید درستی از هدف سازمان داشته باشند. هدف از این نوع بازاریابی آگاهی از برند کارکنان است. زیرا آموزش صحیح کارکنان در مورد استراتژی و اهداف کسب و کار با افزایش کارایی و بهره وری آنها ارتباط مستقیم دارد که منجر به جذب مشتری و فروش بیشتر خدمات تجاری می شود.

رشد حرفه ای، رضایت شغلی، احساس ارزش و رشد حرفه ای نتایج بازاریابی خدمات داخلی است. همچنین هر چه کارکنان سازمان نسبت به خدمات شرکت اطلاعات بیشتری داشته باشند و عمق بیشتری داشته باشند، احتمال ایجاد مشتریان وفادار و افزایش نرخ بازگشت مشتریان قدیمی بیشتر می شود. در نتیجه، بازاریابی درونگرا به بازاریابی حفظ کارکنان کمک زیادی می کند.

بازاریابی تعاملی؛ دریافت کمک از طریق ارتباط مشتری با سازمان برای بهبود کار

بازاریابی تعاملی یا بازاریابی تعاملی همانطور که از نام آن پیداست نوعی بازاریابی برای ایجاد ارتباط دو طرفه بین مشتریان و یک سازمان است. در بازاریابی تعاملی، مشتریان نظرات، دیدگاه ها و ترجیحات خود را با سازمان خدمات به اشتراک می گذارند تا بازاریابان و کارکنان شرکت بتوانند نحوه ارائه خدمات خود را بهبود بخشند.

بازاریابی تعاملی به شرکت های خدماتی فرصتی طلایی برای بهبود، رشد و توسعه از طریق درک دقیق نیازهای مشتری می دهد. یکی از استراتژی های جذاب در بازاریابی تعاملی کمک گرفتن از بازاریابی پیامکی است. به این ترتیب با خرید بهترین سامانه پیامکی می توانید از طریق پیامک از مشتریان خود نظرسنجی کنید و یا لینک نظرسنجی را برای آنها ارسال کنید. مزیت استفاده از بازاریابی پیامکی در بازاریابی تعاملی، مقرون به صرفه بودن و کارایی بالای آن است.

بازاریابی تعاملی؛ برقراری ارتباط دو طرفه بین مشتری و کسب و کاربازاریابی تعاملی؛ برقراری ارتباط دو طرفه بین مشتری و کسب و کار

تکنیک های ایجاد بازاریابی موثر خدمات

بهتر است از استراتژی ها و تکنیک های موثر برای موثر بودن در خدمات بازاریابی و ایجاد مزیت رقابتی نسبت به شرکت های خدماتی مشابه استفاده شود. در اینجا تکنیک های موثر برای این بازاریابی وجود دارد:

 • تحقیقات بازار: با بررسی خدمات ارائه شده توسط شرکت های مشابه، دید واضح تری از نحوه بازاریابی و نیاز مشتریان خود به دست آورید.
 • تعامل موثر با مشتریان: هر چه ارتباط موثرتر با مشتریان بیشتر باشد، نرخ بازگشت مشتریان و تبدیل آنها به مشتریان وفادار بیشتر می شود.
 • تخصص: هر چه خدمات تخصصی تری به مشتریان خود ارائه دهید، کسب و کار شما سریعتر رشد و توسعه خواهد یافت.
 • بهینه سازی سئو: با بهینه سازی سئوی سایت، در نتایج گوگل رتبه بالاتری کسب خواهید کرد. در نتیجه این امکان برای مشتریان احتمالی وجود دارد که سایت شما را پیدا کرده و از آن بازدید کنند.
 • شبکه های اجتماعی: با ایجاد یک صفحه تجاری در رسانه های اجتماعی، یک کانال موثر برای ارتباط با مشتریان بالقوه ایجاد کنید.
 • تبلیغات: با استفاده از تبلیغات بیلبورد، پیامک و تبلیغات چاپی، مشتریان بالقوه را با خدمات سازمان خود آشنا کنید.

برای اینکه مدیریت بازاریابی خدمات را هدف قرار دهید و بازدهی بالایی از آن کسب کنید، باید از استراتژی هایی مانند تخصص و تبلیغات استفاده کنید. همچنین برای تبلیغات پیامکی و تبلیغات از طریق ایمیل مارکتینگ ابتدا باید مشخصات مشتری مانند شماره تماس و ایمیل را دریافت کنید، برای این منظور از دستگاه ذخیره شماره همراه مشتری استفاده کنید.

بهینه سازی سئو سایت؛ روشی موثر برای بازاریابی خدماتبهینه سازی سئو سایت؛ روشی موثر برای بازاریابی خدمات

مزایای خدمات بازاریابی چیست؟

این بازاریابی مزایای زیادی برای ارائه دهندگان خدمات دارد که در زیر به آنها می پردازیم:

 • فروش مستمر: با پایان یافتن استفاده از خدمات، در صورت رضایت مشتری از خدمات شما، مجدداً برای دریافت خدمات به کسب و کار شما بازخواهد گشت.
 • کمک به رشد اقتصادی: با اعمال این نوع استراتژی های بازاریابی در سازمان ها و ایجاد اعتماد در بین مشتریان، پول سریعتر در جامعه گردش می کند.

همچنین برای نظارت بر رضایت مشتری از خدمات خود و ایجاد فروش مستمر، پرسشنامه سایت را از طریق ارسال لینک به صورت پیامکی برای مخاطبان ارسال کنید.

فروش مستمر یکی از مزایای خدمات بازاریابی استفروش مستمر یکی از مزایای خدمات بازاریابی است

استفاده از برد اس ام اس یک راه حل موثر برای بازاریابی برون مرزی و تعاملی است

بازاریابی خدمات در واقع فروش خدمات به مشتری است. این مدل بازاریابی دارای 3 نوع مختلف از جمله بازاریابی خارجی، داخلی و تعاملی است. کمک گرفتن از بازاریابی پیامکی روشی موثر، کارآمد و کم هزینه برای ایجاد تعامل و جذب مشتری است. برای کمک گرفتن از این روش ابتدا باید برد پیامک سازمانی را از سیستم های مطمئن خریداری کنید. اگر تجربه استفاده از خدمات بازاریابی را دارید، آن را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.

منبع: https://farazsms.com/service-marketing/