چین: خیانت آمریکا در خصوص تایوان به اعتبار واشنگتن صدمه می‌زند

به گزارش ایرنا از خبرگزاری “شینهوا”، وانگ تاکید کرد، اصل چین واحد، مورد توافق جامعه بین‌المللی، بنیاد سیاسی روابط چین با سایر کشورها، در مرکز منافع اصلی چین و خط قرمزی است که نمی‌توان از آن عبور کرد. 

به گزارش ایرنا، وزارت خارجه چین روز سه شنبه در اعتراض به سفر نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به جزیره تایوان، سفیر این کشور را احضار کرد. 

با این حال جان کربی هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید ادعا کرد که سفر نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان نقض حاکمیت چین نیست. 

در این بیانیه هشدار داده شده است: این یک عمل بسیار خطرناک، بازی با آتش است. هر که با آتش بازی کند خود را می‌سوزاند. 

رئیس مجلس نمایندگان آمریکا که شامگاه سه شنبه وارد تایوان شد، با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: سفر ما یکی از چندین هیات کنگره به تایوان است و به هیچ وجه با سیاست دیرینه ایالات متحده که بر اساس قانون روابط تایوان در سال ۱۹۷۹، بیانیه‌های مشترک ایالات متحده و چین و تضمین‌های ۶ گانه هدایت می‌شود، در تضاد نیست. 
 


منبع: https://www.irna.ir/news/84842742/%DA%86%DB%8C%D9%86-%D8%AE%DB%8C%D8%A7%D9%86%D8%AA-%D8%A2%D9%85%D8%B1%DB%8C%DA%A9%D8%A7-%D8%AF%D8%B1-%D8%AE%D8%B5%D9%88%D8%B5-%D8%AA%D8%A7%DB%8C%D9%88%D8%A7%D9%86-%D8%A8%D9%87-%D8%A7%D8%B9%D8%AA%D8%A8%D8%A7%D8%B1-%D9%88%D8%A7%D8%B4%D9%86%DA%AF%D8%AA%D9%86-%D8%B5%D8%AF%D9%85%D9%87-%D9%85%DB%8C-%D8%B2%D9%86%D8%AFوی خاطرنشان کرد: برخی در آمریکا دائماً حاکمیت چین را در مورد مسئله تایوان به چالش می‌کشند، سیاست چین واحد را بی‌اهمیت جلوه می‌دهند و حتی عمداً مشکلاتی را در تنگه تایوان ایجاد می‌کنند. 

این وزارتخانه اضافه کرد که چین “قاطعانه با این سفر مخالفت می‌کند و به شدت آن را محکوم می‌کند” و خاطرنشان کرد که آمریکا به دنبال محدود کردن چین با کمک تایوان است. 

وزارت خارجه چین در بیانیه‌ای که پس از ورود پلوسی به جزیره تایوان منتشر شد گفت که سفر رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به شدت بر روابط سیاسی چین و آمریکا تأثیر می‌گذارد. 

هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید افزود که جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا پیش از سفر پلوسی به تایوان با او صحبت نکرده است. کربی درحالی که سعی کرد دیدار پلوسی به تایوان را کم اهمیت جلوه دهد گفت: سفر اعضای کنگره به تایوان غیرمعمول نیست. همچنین سفر رئیس مجلس نمایندگان به تایوان بی‌سابقه نیست. 

وانگ تاکید کرد: شرم آور است که آمریکا وعده خود در مورد مسئله تایوان را زیر پا می‌گذارد و این اقدام تنها منجر به صدمه به اعتبار ملی این کشور می‌شود. 

 نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا نیز پس از ورود به تایوان که در تاریکی شب مورد استقبال مقامات این جزیره قرار گرفت، با انتشار بیانیه‌ای ادعا کرد که سفرش نقض بیانیه‌های مشترک آمریکا و چین نیست. 

وی به خبرنگاران گفت که مردم چین هرگز این اقدامات را نمی‌پذیرند و جامعه بین‌المللی نیز با چنین اقدامات تحریک آمیزی مخالف است.