ابراز نگرانی ژاپن درباره تحرکات نظامی چین در اطراف تایوان

این وزارتخانه اضافه کرد که چین “قاطعانه با این سفر مخالفت می‌کند و به شدت آن را محکوم می‌کند” و خاطرنشان کرد که آمریکا به دنبال محدود کردن چین با کمک تایوان است.  

باوجود این  «هیروآکازو ماتسونو» در پاسخ خبرنگاران به این سوال که آیا ژاپن از سفر نانسی پلوسی به تایوان حمایت می کند یا خیر، گفت ما در موقعیت اظهارنظر درباره این موضوع نیستیم.

قرار است نانسی پلوسی در ادامه تور آسیایی خود اواخر این هفته به ژاپن برود و با «فومیو کشیدا» نخست وزیر این کشور دیدار کند. در این راستا سخنگوی ارشد دولت ژاپن گفت دولت این کشور از نخستین سفر رئیس مجلس نمایندگان آمریکا  در ۷ سال گذشته استقبال می کند و این سفر را فرصتی برای بهبود روابط دوجانبه می‌داند.  


منبع: https://www.irna.ir/news/84842995/%D8%A7%D8%A8%D8%B1%D8%A7%D8%B2-%D9%86%DA%AF%D8%B1%D8%A7%D9%86%DB%8C-%DA%98%D8%A7%D9%BE%D9%86-%D8%AF%D8%B1%D8%A8%D8%A7%D8%B1%D9%87-%D8%AA%D8%AD%D8%B1%DA%A9%D8%A7%D8%AA-%D9%86%D8%B8%D8%A7%D9%85%DB%8C-%DA%86%DB%8C%D9%86-%D8%AF%D8%B1-%D8%A7%D8%B7%D8%B1%D8%A7%D9%81-%D8%AA%D8%A7%DB%8C%D9%88%D8%A7%D9%86

ژاپن روابط اقتصادی نزدیکی با تایوان از زمان آغاز روابط دیپلماتیک با این جزیره از سال ۱۹۷۲ دارد.  

برپایه این گزارش «هیروآکازو ماتسونو» سخنگوی ارشد دولت ژاپن در مصاحبه مطبوعاتی اعلام کرد صلح و ثبات در تنگه تایوان نه تنها برای امنیت ژاپن مهم است بلکه برای امنیت سراسر جهان حائز اهمیت است.  

در این بیانیه هشدار داده شده است: این یک عمل بسیار خطرناک، بازی با آتش است. هر که با آتش بازی کند خود را می‌سوزاند.  

وزارت خارجه چین در بیانیه‌ای که پس از ورود پلوسی به جزیره تایوان منتشر شد، گفت که سفر رییس مجلس نمایندگان آمریکا به شدت بر روابط سیاسی چین و آمریکا تأثیر می‌گذارد.  

چین همچین اعلام کرد که در مورد این سفر به شدت به آمریکا اعتراض کرده است.  

سفر شب گذشته نانسی پلوسی به تایوان فصلی دیگر از تنش‌ها را میان پکن و واشنگتن گشود. چین بارها هشدار داده بود ارتش این کشور دربرابر این اقدام آمریکا با قاطعیت برخورد خواهد کرد. این درحالی است که آمریکا گفته است این سفر نشانه هیچگونه تغییری در سیاستش در قبال تایوان نیست.  

به گزارش ایرنا از پایگاه خبری «کیودو نیوز»،  ژاپن درحالی از اقدامات چین در اطراف جزیره تایوان ابراز نگرانی که آمریکا با اعزام نانسی پلوسی به این جزیره و نقض حق حاکمیت و تمامیت ارضی چین، عامل اصلی بروز هرگونه وقایع نگران کننده در این منطقه شناخته می شود.

از سوی دیگر توکیو نگرانی خود درخصوص عملیات نظامی چین در اطراف تایوان را به پکن اعلام کرده و معتقد است این منطقه با منطقه انحصاری اقتصادی کشورش هم‌پوشانی دارد. قرار است عملیات نظامی شامل عملیات آتش گشودن مهمات در ۶ منطقه اطراف تایوان از فردا (پنجشنبه) تا یکشنبه ادامه پیدا کند.  

وی در ادامه سخنانش گفت: «ما امیدواریم مسائل مربوط به جزیره تایوان به شکل صلح‌آمیز و از طریق گفت وگو و مذاکره حل و فصل شوند. به علاوه ژاپن از نزدیک تمام مسائل مربوط به تایوان را دنبال می کند.»